روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ جلسه شورای اداری شهرستان رومشکان با محوریت بررسی مسائل و چالش های پیش روی کمبود منابع آبی در دشت رومشکان با حضور حجت الاسلام مبلغی نماینده مردم شهرستان های کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام فاطمی نیا امام جمعه رومشکان، سردار هاشمی نماینده ویژه معاونت اقتصادی رییس جمهور، موسوی فرماندار رومشکان در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.  


در این جلسه موسوی فرماندار رومشکان انتقال آب رودخانه و سد سیمره به دشت های رومشکان را یکی از مطالبات اصلی مردم این منطقه دانست و افزود: رومشکان ۳۲هزار زمین حاصلخیز دارد که ۹۵ درصد دیم و ۵ درصد آن آبی است و مشکل کم آبی دارد، ۶ هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی در حاشیه رودخانه و سد سیمره موجود است و در این قسمت یک پمپاژ وجود دارد که فعلا به بهره برداری نرسیده است.

 

در ادامه جلسه حجت الاسلام فاطمی نیا، امام جمعه شهرستان ضمن انتقاد از کم توجهی مسئولان در زمینه انتقال آب به دشت های حاصلخیز رومشکان اظهار داشت: این مسأله موجب گلایه مردم این دیار شده است. این منظقه با وجود دارا بودن پتانسیل مناسب در حوزه کشاورزی می تواند تحول اقتصادی در آن ایجاد کرد. ما در بین النهرین قرار داریم و نمی طلبد رومشکانی که خود در کنار رودخانه سیمره قرار دارد از آب سد محروم باشد، باید علمی و فنی بررسی کرد که مشکل کم آبی رومشکان را برطرف کرد. ما به از نظر زیرساخت های فرهنگی هم بسیار محروم هستیم، کتابخانه و سالن جلسات مطلوبی نداریم و امکانات در این شهرستان بسیار ضعیف است.

 

حجت الاسلام مبلغی نماینده مردم شهرستان های کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حضور نمایندگان حوزه معاونت اقتصادی رئیس جمهور و بررسی میدانی وضعیت و ظرفیت‌ های بسیار بالای کشاورزی این منطقه؛ بر همراهی و کمک نهاد ریاست جمهوری و قرارگاههای سازندگی و بنیاد علوی تأکید کرد و گفت: امیدوارم مصوبات این جلسه منشأ خیر و برکت در منطقه باشد و به زودی شاهد تغییر در وضعیت کشاورزی منطقه و اجرای پروژه های آبرسانی در دشتهای تشنه کوهدشت و رومشکان باشیم و این امر میسر نمی شود مگر با کار جهادی. مردم و کشاورزان ما بخاطر نبود آب هر ساله دچار ضرر و زیان شده و بخش اعظمی از دسترنج این زحمت‌کشان که اصلی ترین در آمد آنان در حوزه کشاورزی است از دست می رود.

 

b_300_0_16777215_00_images_index.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید